PTT Kredi Nedir? Nasıl Başvuru Yapabiliriz?

PTT Kredi Nedir? Nasıl Başvuru Yapabiliriz?
Sponsor Bağlantılar

PTT kredisi diğer adıyla emeklilik kredisi de diyebiliriz. İhtiyaç kredisi çekmek isteyen birçok emekli vatandaş bulunmaktadır. Bunlar maaşlarını aracılık görevi gören PTT üzerinden almaktadır. PTT aracılık görevi yaparak başvurunuzu anlaşmalı olduğu bankaya yönlendiriyor ve başvurunuz değerlendirmeye alınıyor. Onaylandığı takdirde sözleşme imzalayarak kredinizi PTT şubelerinden çekebilirsiniz. 2010 yılından itibaren sadece PTT çalışanlarına ve emeklilere verilen kredi bütün müşterilere verilmeye başlandı.

Sponsor Bağlantılar

 PTT’den aldığınız ihtiyaç kredilerinde vade normal ihtiyaç kredilerinde olduğu gibidir. PTT müşterileri 60 ay vadeye kadar kredi başvurusu gerçekleştirebilirler. PTT ihtiyaç kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

PTT Kredi başvurusu Şartları

PTT kredisinden yararlanmak için önceden PTT çalışanı ya da emekli olma şartı vardı. PTT artık böyle bir şartın olmadığını tüm müşterilerinin PTT krediden yararlanması için birçok bankayla anlaşma imzaladı. Herkesin 60 ay vadeye kadar bu krediden yararlanabileceğini açıkladı.

18 yaşını dolduran herkesin PTT krediden yararlanma hakkı var. Fakat bankalar 20 yaşını doldurmayan kimseye kredi vermeyi tercih etmiyor. Üst sınır ise kullanılacak kredinin türüne, vadesine ve miktarına göre belirlenmektedir. Genellikle PTT kredi için bir yaş belirtmek gerekirse bu yaş 80 yaş ile sınırlıdır. Ama bu yaş başvuru yapılacak yaş değildir. Ödemenin bittiği yaş olarak kabul edilir. Örneğin 75 yaşındaki biri konut kredisi kullanmak isterse vade 5 yıldan fazla yapılmamaktadır. 70 yaşın altında olan herkes herhangi bir kısıtlamaya gitmeden kredi kullanma hakları mevcuttur.

PTT’nin bizden istediği evrakların verilmesi gerekmektedir.

Kara listede olmamak

Düzenli bir gelire sahip olmak

Sigortalı olarak çalışıyor olmak

Tüm bu şartları sağladıktan sonra kredi almamak için hiçbir engel yok.

PTT Kredi Başvurusunda Gerekli Evraklar

*Nüfus cüzdanı, ehliyet ile başvuru işlemini başlatabilirsiniz.

*Kişinin gelir durumuyla ilgili belge getirmesi (çalışan ise maaş bordrosu, iş yeri sahibi ise vergi levhası fotokopisini getirmeleri gerekmektedir.)

PTT kredinizin onaylanmasının ardından paranız aynı gün hesaba geçecektir.

PTT Kredinin Avantajları

PTT kredi, bankalarla yaptığı anlaşmalarla bankalardan kredi çekemeyen emekli vatandaşların kredi imkânından yaralanmasını sağladı.

PTT şube sayısının çok fazla olması ve yaygın ağı nedeniyle, banka şubelerinin yetersiz olduğu yerleşim alanlarındaki tüketicilere rahatlıkla ulaşmıştır.

PTT Kredi Faiz Oranları

PTT kredi faiz oranlarının yüzdelik sırasından önce, PTT hangi bankalarla anlaşma yapmıştır bunları bilmekte fayda var.

PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar; TEB, ING Bank, Denizbank, Aktif Bank, Burgan Bank olarak sıralayabiliriz.

Aktif Bank ihtiyaç kredisi faiz oranı: %2,69

Denizbank ihtiyaç kredisi faiz oranı: %3,08

ING Bank ihtiyaç kredisi faiz oranı: %2,24

TEB ihtiyaç kredisi faiz oranı: %2,85

Burgan Bank ihtiyaç kredisi faiz oranı: 2,35

PTT Kredi İçin Kefillik Şartları

PTT kredi için kefil olacak kişinin sigortalı olarak çalışıyor olması, gelirinin düzenli olması, psikolojik rahatsızlığının olmaması, 75 yaşından küçük olması gerekmektedir. Aksi takdirde kefillik başvurusu olumlu sonuçlanmayacaktır.

PTT kredi için yaşlılar daha fazla sigorta primi ödüyor mu?

Bankalar tüketicilere verilen kredilerin çoğunda hayat sigortası yapmaktadır. Aynı şekilde PTT kredide de hayat sigortası yapma şartı bulunmaktadır. Hayat sigortası primleri hesaplanırken birçok şey göz önüne alınıyor. Kişinin yaşı, mevcut hastalıkları, cinsiyet gibi bir takım faktörler incelenerek kişinin ne kadar prim ödemesi yapacağı hesaplanıyor. Ne yazık ki yaşlılar çoğu zaman en yüksek primi ödemek zorunda kalmaktadırlar. 70 yaşın altında olanlar istedikleri miktarda krediyi, istedikleri tutarda kullanma hakkına sahiptirler.

Aktif Bank PTT’den emekli kredisi özellikleri nelerdir?

PTT, bazı bankalar ile anlaşarak emeklilerine ve kendi bünyelerinde çalışan personellerine avantajlı krediler sunar. Bu bankalardan biri de Aktif Bank’tır. Aktif Bank tarafından sunulan bu krediye PTT’den emekli maaşını alan herkes başvuru yapabilir. Başvurularınızı PTT şubelerinden yapabilir ve onaylanan kredilerinizi yine PTT şubelerinden alabilirsiniz. Üstelik kredi geri ödemelerinizi de yine PTT şubelerinden yapabilirsiniz. Bu kredini özellikleri aşağıdaki gibidir;

  • Bu krediye gerekli belgeleri ileterek PTT iş yerlerinden başvuru yapabilirsiniz
  • Kredini kefilsiz ve şartsız olarak 60.000 liraya kadar alabilirsiniz.
  • Bu kredi ile nakit ihtiyaçlarınızı 60 ay vadeye kadar taksitlendirebilirsiniz.
  • Bu kredini aylık faiz oranı %1,98 olarak belirlenmiştir.
  • Krediniz içi hayat sigortası masrafı ve dosya masrafı alınır. Dosya masrafı yalnızca bir defaya mahsus olarak başlangıçta kesilir.
  • Bu krediye 80 yaşına kadar olan emekliler başvuru yapabilirler.

Bu bankadan 60 ay vade ile 10.000 lira kredi aldığınızda kredinizin faiz oranı %1,98 olur. Bu kredi için aylık olarak 314,45 lira ödersiniz. Kredinizden 50 lira dosya masrafı alınır. Yıllık toplam faiz oranı ise %32,8861 olarak hesaplanır.

PTT Kredi Başvurusu 2021;

PTT kredisi, PTT ile anlaşmalı olan bankalar tarafından PTT çalışanlarına, PTT’den maaş alan emeklilere ya da PTT müşterilerine verilen kredilerdir. PTT’den emekli maaşı alanlar için ve diğer müşteriler için Aktif Bank tarafından farklı kredi kampanyaları sunulur.

Bu kampanyalara göre PTT müşterileri ya da buradan emekli maaşı alanlar, kefilsiz ve şartsız olarak kredi alabilmektedir.
PTT kredi başvurusu 2021 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi PTT şubelerinden alınmaktadır. Hangi kampanya için başvuru yapacaksınız o kampanyaya ait başvuru formunu, Türkiye’nin her yerinde bulunan PTT şubelerinden birinde doldurmanız gerekir. Bu başvuruya istinaden banka gerekli incelemeleri yapacak ve size bir kredi teklifi sunacaktır. Bu teklifi kabul ettiğinizde kredi işlemleriniz PTT şubesi tarafından yapılır ve paranız aynı gün hesabınıza geçer.

PTT kredilerinin en büyük avantajı banka şubelerine uğramak zorunda olmadan kredi başvurusu yapabilmeniz ve kredinizi yine PTT şubelerinden alabilmenizdir. Üstelik kredi geri ödemelerinizi de PTT şubelerinden yapabilirsiniz. Bu kredilerde yalnızca ara ödeme ya da erken kapatma yapmanız durumunda banka şubelerine gitmeniz gerekir.

Aktif Bank şu anda Türkiye’nin her yerinde şubesi bulunmadığı için kredi kampanyalarını, PTT ile anlaşarak tüm Türkiye’ye sunar. Siz de avantajlı faiz oranlarından yararlanarak 80.000 liraya kadar kefilsiz ve şartız kredi alabilmek için en yakın PTT şubelerine gidebilirsiniz.

Sponsor Bağlantılar

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İş Adresimiz: Emre Karsan Caddesi, No:50. Sk., 34096 Altındağ/ANKARA Türkiye Tel: +90 850 555 21 55 Fax: +90 850 555 21 55 info@anindabankakredisi.com destek@anindabankakredisi.com Bize Ulaşın: bilgi@anindabankakredisi.com