Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?
Sponsor Bağlantılar

Bankacılık sektöründe kredi notu uygulamasının hayati bir önemi bulunuyor. Özellikle kredi almak isteyen kişilerin ilk olarak kredi notunun dikkate alındığını belirtmek gerekir. 0 ile 1900 puan arasında uygulanan bu sistem, kredi talebinde bulunan kişinin risk oranını ortaya çıkarıyor.

Sponsor Bağlantılar

En riskli olan grup 1-699 puan, orta riskli 700 ile 1099 puan, az riskli 1100 ile 1499 puan, iyi 1500 ile 1699 puan ve çok iyi ise 1700 ile 1900 puan aralığındadır. Kredi notu uygulamasında bankalar genel olarak 1100 ve üzerinde kredi notuna sahip olanlar için kredi vermeyi tercih ediyor. Bunun dışında 1100 puandan daha az kredi notuna sahip olanlarda gerekli olan şartları yerine getirdiği takdirde kredi alabilir.

Kredi almak isteyen ancak kredi notunun düşüklüğü nedeniyle kredi alamayan kişilerin ise mutlaka kredi notunu yükseltmesi gerekecektir. Kredi notunu yükseltmek için günümüzde pek çok yöntemin olduğunu belirtmek gerekiyor. Bunlara dikkat edildiği takdirde, bankacılık için son derece önemli bir uygulama olan kredi notunun yükseltilmesi mümkün olur.

Hızlı Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Hızlı bir şekilde kredi puanını yükseltmek ve acil ihtiyaçlarınıza çözüm getirebilmek içi aşağıdaki yöntemler sonuç verecektir. Bu dönemde özellikle kredi çekilecek banka ile düzenli çalışma şekli iyi bir sonuç verir.

  • Aktif olarak kredi veya kredi kartı ödemeleriniz devam ediyorsa, bu ödemeleri bir gün bile geciktirmeden yapmanız önemlidir. Sadece asgari tutar üzerinden ödemelerin yapılması ise, kredi notunu yükseltmek isteyenlerin kaçınması gereken bir durumdur. Kredi notunun artışını görebilmek için sadece asgari tutarın değil, tüm taksidin zamanında ödenmesi gerekir.
  • Bankanızın mobil veya internet şubesi üzerinden düzenli bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeniz kredi notunu yükseltmek için iyi bir seçenek olacaktır. Döviz alımı veya bozdurulması, altın alımı veya satımı gibi her türlü işlemleri bu şubeler aracılığıyla yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu işlemlerin sonucunda ise kredi notunu hızlı yükseltme isteğiniz gerçekleşebilir.
  • Aynı zamanda banka üzerinden vadeli bir hesap açmanızda kredi notunun öneli oranda yükselmesine neden olacaktır. Bu vadeli hesabın düzenli olarak kullanımı ve birikime burada devam edilmesi, hızlı kredi notu arttırmak isteyenlerin mutlaka tekrar etmesi gereken işlemler arasındadır.
  • Öte yandan faturaları ödemek için kolay ve hızlı bir çözüm sunan otomatik ödeme talimatı da kredi notunun yükselmesine neden olacaktır. Bunun için bankanız üzerinden kısa süre içinde otomatik ödeme talimatı verebilir ve bu konu için bir sonuç alabilirsiniz.
  • Para transferi gibi konularda da bankanızı tercih etmeniz önemli bir konu halindedir. Bunun için bankanızın internet veya mobil şubesini kullanmanız yeterlidir.
  • Yastık altında değerlendirdiğiniz döviz veya altın gibi şeyleri bankaya yatırmanızda konu hakkında önemli bir artış yakalamanıza neden olur. Bu sayede kredi notunda önemli katkılar sağlamış olursunuz.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunun ortaya çıkarılmasında bazı durumların esas alındığını belirtmek gerekiyor. Bu durumları göz önüne alarak kredi notunun artışında önemli sonuçlar alabilirsiniz. Kredi notu hesaplamasında kredi ve kredi kartı ödemeleri, kredi veya kredi kartı kullanım yoğunluğu, mevcut borç durumu ve diğer faktörler ön plana çıkacaktır.

Öte yandan sürekli olarak kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunan kişilerinde kredi notunun düştüğünü belirtmek gerekiyor. Bu nedenle belli bir düzende çeşitli bankalara kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmakta fayda var. Bu şekilde kredi notunda herhangi bir düşüş yaşanmazken, kredi veya kredi kartı alma ihtimaliniz biraz daha artmış olacaktır.

Kredi notu ne kadar sürede yükseltilir?

Kredi notu, bankalarla olan ödeme ilişkilerinin depolandığı bir veri tabanı olarak değerlendirilebilir. Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınız, kredi notunuzun büyük bir kısmını etkiler. Borç durumunuz, aylık geliriniz, çek ve senet ödemeleriniz gibi diğer kalemler de kredi notunun bir kısmını etkiler. Doğal olarak kredi notunuzu hızlı şekilde yükseltmek istiyorsanız, yukarıda açıkladığımız yöntemleri uygulamanız gerekir. Ancak yen de kredi notunuzun yükselmesi biraz zaman alacaktır.

Kredi notunuzu bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli şekilde ödeyerek, bankalarla düzenli şekilde çalışarak, 3-6 ay arasında düzeltebilirsiniz. Normal şartlar altında kredi notu 2 ayda bir olarak güncellenir. Ancak bankaların ödenmemiş borçlarla ilgili findex veri tabanına geri bildirim yapması bira uzun sürebilir. Bu nedenle son 6 aylık verileriniz baz alınır. Kredi notunuzun sağlıklı olarak ve tam bir şekilde yükselmesi, en az altı ayınızı alacaktır diyebiliriz. Tabi bu durum daha önce gecikmeli borçları bulunan ya da icralık borcu olan kişiler için geçerlidir. Eğer kredi notunuzu yalnızca borçlarınızın limitinden dolayı düşükse, borçlarınızı her ya düzenli ödemeniz halinde, notunuz da her ay güncellenir ve yükselir.

Kredi notu 1 ayda kaç puan yükselir?

Kredi notu, belirli aralıklarla güncellenir. Bu güncelleme bankaların kayıtlarını KKB yani Kredi Kayıt Bürosuna göndermesi ile oluşur. KKB ise bu verileri Merkez Bankasına iletir. Merkez Bankasında toplanan veriler Findex sistemine gönderilir ve güncelleme işlemi yapılır. Bütün bu işlemler biraz zaman alır. Geçtiğimiz dönemlerde bu işlemler 3 ay gibi bir sürede yapılmaktaydı.

Ancak güncelleme işlemleri artık 1 ay gibi kısa bir sürede yapılır ve hemen kredi notunuza yansıtılır. Olumlu ve olumsuz olan tüm güncelleme işlemleri genellikle bankaların kayıtlarında, bir ay sonra görüntülenebilir.

Kredi notunun bir ayda kaç puan yükseldiğini anlayabilmeniz için yukarıda saymış olduğumuz yöntemlerden hangisini uyguladığınızı bilmek gerekir. Eğer kredi kapatma yaptıysanız kredi puanınız, kapattığınız kredi limitine bağlı olarak 100-300 puan aralığında yükselebilir.

Eğer kredi kartınızın bakiyesi eksiye düştüyse ve siz borucunu yatırdıysanız, bu durumda 60 ile 100 puan aralığında artar. Kredi notunun kaç puan aratacağı sizin yatırmış olduğunuz borcun tutarına göre değişir. En yüksek puan artışı kredi borcu ya da kredi kartı borcu kapamalarında gerçekleşir. Her ay düzenli olarak borç ödemesi yapıyorsanız da ortalama olarak kredi puanınız 50-100 aralığında atacaktır.

3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları;

Kredi notu, hayatımızın neredeyse her alanında karşımıza çıkan ve artık eskiye göre çok daha önemli olan bir veridir. Bankalarla olan ilişkilerinizin ne kadar düzgün olduğunu ya da düzgün olmadığını gösteren bu veri ile bankalardan kredi ya da kredi kartı talep edebilirsiniz. Kredi notu, pek çok etkene bağlı olarak değişir ve kredi notunun belirlenmesinde birden fazla veri kullanılır.

Ancak kredi notunuzu en çok etkileyen veriler; bankalardan aldığınız kredileri geri ödeme durumunuz ve kredi kartı kullanımınızdır. Bu verilere göre 3 ayda kredi notu yükseltme yolları için şu tavsiyeleri verebiliriz;

• İlk olarak bankalardaki kullanmadığınız kredi kartlarınızı ve banka hesaplarınızı kapatmalısınız.
• Son üç ay içinde kredi kartı borcunuzun asgarisini değil, dönem borcunun tamamını ödemelisiniz.
• Son üç ay içinde kredi ödemelerini bir gün bile geciktirmeden ödemelisiniz.
• Bir bankadan vadeli hesap ya da bireysel emeklilik gibi yatırım hesapları açtırmalı ve bu hesabı en 3 ay aktif tutmalısınız. Bu hesaplara, bu 3 ay içinde düzenli olarak para aktarmanız da gerekir.
• Banka hesaplarınızdan birine faturanızı otomatik ödeme talimatı vermeli ve 3 ay boyunca bu faturaların hesabınızdan ödenmesini sağlamalısınız.
• Daha önce kapattığınız ve halen sicilinizde görünen gecikmeli borçlarınız ya da krediniz varsa, risk merkezinden itiraz başvurusu yaparak bunları güncellemelisiniz.
Yukarıda saydığımız birkaç adımı kolayca uyguladıktan sonra, 3 ay içinde kredi notunuzun yükseldiğini görebilirsiniz. Bu sayede dilediğiniz bankadan aylık geliriniz kadar limiti olan kredi ve kredi kartı alabilirsiniz.

Sponsor Bağlantılar

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İş Adresimiz: Emre Karsan Caddesi, No:50. Sk., 34096 Altındağ/ANKARA Türkiye Tel: +90 850 555 21 55 Fax: +90 850 555 21 55 info@anindabankakredisi.com destek@anindabankakredisi.com Bize Ulaşın: bilgi@anindabankakredisi.com