Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?
Sponsor Bağlantılar

Kredi kartları, alışveriş yaparken büyük kolaylık sağlayan hatta son günlerde nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için bile kullanılabilen bankacılık ürünleridir. Bu ürünler dikkatli kullandığında oldukça avantajlıdır. Ancak gelir durumunuza göre harcama yapmazsanız, kredi kartı borcunuz birikir ve kısa zamanda ödeyemeyeceğiniz bir hale gelebilir. Kredi kartı limitinin artması gelir durumunuza göre belirlenir. Limit arttırma işlemini banka şubelerinden ya da internetten başvuru yaparak, gerçekleştirebilirsiniz. Burada önemli olan nokta gelir durumunuza göre limit arttırma işlemi yaptırmanızdır. Çünkü kartınızın limiti ne kadar fazla olursa, yapacağınız harcama da o kadar fazla olacaktır. Sizlere kredi kartı limiti nasıl yükseltilir detaylı olarak açıklayalım;

Kredi kartı limiti yükseltme yolları nelerdir?

Sponsor Bağlantılar

Kredi kartınızın limitini arttırmak için öncelikle bazı koşulları yerine getirmiş olmanız gerekir. Her bankanın kredi kartı limitini artırmak için uyguladığı politikalar farklıdır. Örneğin bazı bankalar kredi notuna bakarken bazıları da aylık gelirinize önem verir. Genel olarak kredi kartınızın limitini arttırabilmek için yerine getirmeniz gereken koşullar ise aşağıdaki gibidir;

  1. Kredi notunun yüksek olması önemlidir;

Pek çok banka, kredi kartı limitini arttırırken kredi notuna bakmaktadır. Eğer kredi notunuz yüksekse, limit arttırma işleminiz hemen yapılır ancak yeterli kredi notuna sahip değilseniz, öncelikle bu notu yükseltmeniz gerekir. Başka bankalardan ya da kendi bankanızdan olan kredi kartınızı ve kredinizi düzenli olarak ödüyorsanız, son ödeme dönemini kaçırmıyorsanız, kredi kartı limit arttırma talebiniz olumlu karşılanacaktır.

Sponsor Bağlantılar
  1. Limitinizin aylık geliriniz ile orantılı olmasına dikkat edin;

Kredi kartı limitiniz aylık gelirinizin en fazla 5 katına kadar olmadır. Bu nedenle limit arttırma talebi yaparken gelirinizin 10 katını isterseniz, banka ödeyemeyeceğinizi düşünecek ve talebinizi olumsuz yanıtlayacaktır. Bu nedenle kart limitini artırma talebi yaparken gelirinizle orantılı olmasına önem vermeniz gerekir.

  1. Ödemelerinizi gelirinize göre ayarlayın;

Kredi kartı limiti arttırabilmek için öncelikle kredi kartınıza olan ödemelerinizi düzgün yapmanız gerekir. Bunun olması için de harcamalarınızı bütçenize göre ayarlamalısınız. Aylık gelirinizden fazla harcıyorsanız doğal olarak kartın borcunu değil asgari tutarını ödersiniz. Bu da kartınızın limitini artmasına engel olacak en önemli faktördür. Kart harcamalarınızı düzgün ve dönem borcu ödemelerinizi düzenli yaparsanız, kredi kartınızın limiti yükselecektir.

Kredi kartı limiti arttırma başvurusu nasıl yapılır?

Önceki dönelerde bankalar, kredi kartlarının limitlerini otomatik olarak yükseltebiliyordu. Ancak yeni çıkarılan düzenlemeler ile artık müşterinin talebi olmadan bankalar tarafından kredi kartı limiti arttırılmaz. Kartınızın limitini artması için sizin başvuru yapmanız gerekir. Bu başvuruyu ise birden fazla seçeneği kullanarak yapabilirsiniz. Kredi kartının limitinin artması için başvuru kanallarını aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

Sponsor Bağlantılar
  • Kredi kartınızın limitinin artmasını istiyorsanız banka şubelerine başvur yapabilirsiniz. Müşteri temsilcileri, gerekli talebinizi hemen alacaktır. Bu başvurunun ardından banka tarafından değerlendirmeye alınırsınız ve limit arttırma talebinizle ilgili sonuçlar cep telefonunuza gönderilir.
  • Bankaların internet sitelerini kullanarak da limit arttırma talebi yapabilirsiniz. Bunun için kartınızın ait olduğu bankanın internet bankacılığına giriş yapmanız gerekir. Ardından menü kısmına giderek, kredi kartı işlemlerini bulabilirsiniz. Buradan limit artırım talebi uygulamasını bularak, kartınızın ne kadar artmasını istediğinizi bildirebilir ve hemen başvuru yapabilirsiniz.
  • Bankaların mobil bankacılık uygulamalarından da kredi kartı limiti arttırma talebi yapabilirsiniz. Bunun için kartın ait olduğu bankanın mobil uygulamasını cep telefonunuza indirmeniz ve giriş yapmanız gerekir. Ardından kredi kartı işlemlerini bularak, limit arttırma talebinizi hemen yapabilirsiniz. Talebiniz onaylanırsa, kart limitiniz hemen yükselecektir.
  • Bankaların SMS bankacılıklarını kullanarak da limit arttırma talebi yapabilirsiniz. Bunun için kartınızın ait olduğu bankanın internet sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Kartınızın son 6 hanesi, aylık gelir, istediğiniz limit bilgisi gibi bilgileri yazdıktan sonra bankanızın SMS bankacılığı numarasına kısa mesaj göndererek, hemen limit arttırma talebi yapabilirsiniz.

Kredi kartı limiti arttırma koşuları nelerdir?

Bir bankadan aldığınız kredi kartının limitini arttırmak için yukarıda anlattığımız yöntemler ile başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu başvuruyu yapmadan önce bazı şartları taşıyıp taşımadığınızdan ya da kredi kartı limiti arttırmak için gerekli olan koşulları sağladığından emin olmalısınız. Bu şartların neler olduğunu şöyle açıklayabiliriz;

  • Kredi kartınızın limitini artırmak için talep yapabilmeniz, kredi kartınızın ödemelerini düzenli şekilde yaptığınızda mümkün olacaktır. Bunun anlamı, sahip olduğunuz kredi kartının ödemelerini düzenli olarak yapmanız ve geciktirmemenizdir. Eğer son altı ay içinde kredi kartı ödemelerinizi gecikmeli olarak yaptıysanız, limit arttırma talebi yapamazsınız.
  • Başka bankalarla birlikte aldığınız tüm kredi kartlarının toplamının, sizin için tanımlanmış olan limiti aşmamış olması gerekir. BDDK, her müşterinin aylık gelirine göre bir borç limiti belirler. Bu limite, kredi kartının limitleri de dahildir. Örneğin; BDDK tarafından sizin için belirlenmiş olan kredi kartı limiti 5.000 liraysa ve sizin tüm bankalardan aldığınız toplam kredi kartı limitiniz 5.000 liraysa, limit artırım talebiniz olumlu karşılanmaz. Ancak toplamda 4800 lira limitiniz varsa, kredi kartınızın limiti 200 lira kadar artırılabilir.

Kredi kartı limiti arttırma Ziraat Bankasından nasıl yapılır?

Kredi kartı limiti arttırmak için yukarıdaki yolları denedikten sonra başvurularınızı yapabilirsiniz. Her bankanın kendine özel başvuru kanalı bulunur. Bazı bankalar limit arttırma taleplerini online olarak alırken bazıları otomatik olarak limit artırabilir. Sizlere kredi kartı limit arttırma Ziraat Bankası tarafından nasıl yapılır açıklayalım;

Ziraat Bankasının Combo kartına sahipseniz, limitinizi arttırmak için birçok kanaldan başvuru yapabilirsiniz. Bu kart hem banka kartı hem de kredi kartı olma özelliğindedir. Banka hesabınızdan ne kadar çok para alışverişi yaparsanız, Ziraat Bankası kredi kartınızın limitini artırma ihtimaliniz de o kadar artar. Bu bankadan limit artırmak için ilk yol, kredi kartınıza başvuru yaparken limit arttırma işleminin otomatik olarak yapılmasını istemektir.

Bu durumda kartınızın limiti düzenli olarak artacaktır. Ziraat Bankasından kredi kartınızın limitini arttırmak için diğer yolunuz da gelir belgenizi banka şubelerinden birine götürerek başvuru yapmanızdır. Eğer bu bankadan maşa alıyorsanız, mobil ya da internet bankacılığından da limit arttırma talebi yapabilirsiniz. Çünkü banka, her yıl artan gelirinizi görebilecektir ve talebiniz daha kolay kabul eder. Bunların dışında çağrı merkezini arayarak ya da banka ATM’lerini kullanarak da limit artış talebi yapabilirsiniz.

Sponsor Bağlantılar

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir