Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?
Sponsor Bağlantılar

Günümüzde bankalar ve finans kuruluşlarıyla işi olmayan neredeyse kimse yoktur. İnsanların birçoğu kredi çeker veya kredi kartına sahiptir. Ancak, insanlar, hayatın zorlu koşulları içerisinde ödemelerini yapmakta zaman zaman zorlanırlar. Bankalara olan borçlarını zamanında ödemeyen kişiler, bankalar tarafından kara listeye alınmaktadır. Kredi kartı kullanan, ihtiyaç, taşıt veya konut kredisi çeken, kredili mevduat hesabı olan, kredi kullanan birine kefil olan herkesin kredi sicili tutulmaktadır. Her tüketicinin kredi sicil bilgileri; KKB ve TBB Risk Merkezi tarafından tutulmaktadır. Bunun yanı sıra her finans kurumu, kendi hesap kayıtlarını kendisi tutmaktadır. Bu noktada, kara listeden nasıl çıkabilirim diye düşünenlerin işlerinin zor olduğunun farkında olması gerekir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır 2019

Sponsor Bağlantılar

Kara listeden nasıl çıkabilirim diye düşünenlerin işi kolay değildir. Bunun için kara liste affından faydalanmak gerekebilir. Bu af; banka sektöründe Kredi Sicili affı olarak geçmektedir. Ancak, bu af sürekli çıkan bir af olmadığından dolayı haberlerin güncel olarak takip edilmesi gerekir. Kara listeden nasıl çıkabilirim diye düşünenlerin yapması gereken bir diğer hareket, tüm borçlarını bir an önce kapatmaktır. Borçların kapatılmasının ardından kişinin banka sicili temiz hale gelmektedir. Bunun yanı sıra, borçların kapanmasıyla beraber kredi notu yükseltme işlemine başlanmalıdır. Bu sayede, bankaların gözünde değerli bir tüketici olma periyodu tekrar başlayacaktır.

Kara Liste Nedir?

Kara liste; aslında mecaz anlama sahiptir. Resmi olarak kara listenin varlığı söz konusu değildir. Kredi sicil kaydı, tüketicilerin yapmış olduğu kredi ve kredi kartı ödemelerinin finans kurumları tarafından kullanılması için saklanmasına verilen isimdir. Kredi sicil kaydı; bankalarla işi olan her tüketici için raporlama şeklinde yapılmaktadır. Kara listede, ödemelerini hiç yapmayan veya zamanında gerçekleştirmeyen kişilerin yasal takibe alınması söz konusudur. Bir başka deyişle, kara listede bulunan tüketiciler, riskli ve kötü sicilli olarak gözükmektedirler. Bu duruma halk arasında kara liste adı verilmektedir. Kara listeden nasıl çıkabilirim diye düşünenlerin her şeyden önce ödemelerine sadık olması gerekmektedir.

Sponsor Bağlantılar

Kara Listede Olunup Olunmadığı Nasıl Öğrenilir?

Bir kişinin kullanmış olduğu kredi kartları, krediler, kredi mevduat hesabından kullanılan krediler veya kefil olduğu bir kredi ödemesinin 90 gün boyunca geciktirilmesi durumunda kişi hakkında yasal takip başlatılacaktır. Bu noktada, kişinin TBB Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından kara listeye alınması söz konusu olmaktadır. Kara listede olup olmadığını öğrenmek isteyenlerin kredi almak istedikleri bankaya, TBB Risk Merkezi’ne veya Kredi Kayıt Bürosu’na bireysel olarak başvuru yaparak kara listede olup olmadıklarını öğrenmeleri mümkün olmaktadır. Kişinin borcunu ödemesinin ardından beş sene sonra kredi sicili temizlenmektedir. Ancak, bu süre içerisinde kişinin kredi çekmesi veya kredi kartı alması düşük bir olasılıktır. Kara listeden nasıl çıkabilirim diye düşünenler için beş yıl sonra dahi kredi alamama riski devam etmektedir.

Kara Listeden Çıkma Yöntemleri

Kara listeden nasıl çıkabilirim diye düşünenlere KKB’ye veya TBB Risk Merkezi’ne dilekçe vermeleri tavsiye edilmektedir. Ancak, bu tip kurumlara dilekçe vererek kara listeden çıkmak mümkün olmaz. Kara listeden nasıl çıkabilirim diye düşünenlerin her şeyden önce tüm borçlarını kapatması şarttır. Ancak, tüm borçlar kapatılsa bile kişinin kara listede olduğu bilgisi uzun bir süre boyunca bankalar tarafından bilinecektir. Bu noktada, yapılması gereken işlem, kredi notunu yükseltmektir. Bir başka deyişle, kısa zamanda bankalar ile olumlu ilişkiler kurulmalıdır. Alınan kredilerin ve faturaların düzenli olarak ödenmesi başta olmak üzere birçok eylem sayesinde bankalar ile olumlu ilişkiler kurulabilir.

Kredi notunun yükselmesi için bankalarla olan ilişkilerinizi kuvvetlendirmelisiniz. Kredi notu, genellikle 2-3 ayda bir güncellenir. Yani bugünden başlayarak 2 aylık süreniz var demektir. Çalışmış olduğunuz bankanızdan düşük limitli bir kredi kartı alarak işe başlayabilirsiniz. Bu kredi kartını çok düşük bir miktar harcama yaparak ve düzenli ödeyerek kullanmanız halinde, kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Sponsor Bağlantılar

Kredi notunuzu yükseltmenin bir diğer yolu da bankalara otomatik ödeme talimatı vermenizdir. Bu talimatlar, adınıza kayıtlı olan ya da sizin ödediğiniz elektrik, telefon, su ya da doğalgaz gibi faturalar olmadır. Bu faturaları kredi kartınıza ya da hesabınıza bağlayarak ödemelerinizi düzenli olarak bu hesaptan yaparsanız, kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır.

Kredi notunu yükseltmenin bir diğer yolu da bankalara vadeli mevduat hesabı açtırmak ya da bireysel emeklilik yaptırmaktır. Eğer kenarda bir miktar paranız varsa, bu parayı en az 3 aylığına vadeli mevduat hesabına aktarabilirsiniz. Bu sayede kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Ayrıca bireysel emeklilik de yatırım olarak görüldüğü için kredi, notunuzu etkileyecektir.

Kara listeden nasıl çıkabilirim diyen kişilerin yapması gereken, ilk etapta kredi notunu yükseltmek ve ardından tüm borçlarını kapatmak için bankalara kredi başvurusu yapmaktır. Ancak burada önemli olan nokta, kara listede olan kişilere bankaların en fazla 100.000 liraya kadar kredi verebileceğidir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce aylık gelirinizi ve ödemlerinizi doğru orantılı olarak ayarlamanız gerekir. Ayrıca bu kredi için başvurularınızı internet üzerinden kesinlikle yapmamalısınız. Çünkü online olarak yaptığınız her başvuru sonucunda ret cevabı alırsınız ve diğer bankalardan kredi alma şansınız azalır. Kara listeden çıkmak için kredi başvurularınızı, yanınızda götürmeniz gereken evraklar ile birlikte banka şubelerinden yapmanız gerekir.

Kara liste için vereceğimiz bir başka tavsiye ise borç yapılandırma kredileri ya da borç transferi kredileridir. İcraya gitme ihtimali olan borçlarınız varsa ve bu borçlar avukata devrolduysa, halen geç kalmış sayılmazsınız. Bu borçları, borcunuzun olduğu bankaya başvuru yaparak yapılandırma hakkınız bulunmaktadır. Örneğin 36 aylık bir krediyi 48 aya çıkarabilir ve aylık ödeme miktarınızı azaltarak daha kolay ödeyebilirsiniz. Bunun dışında, bankalara olan kredi ve kartı borçlarınızı tek bir çatı altında toplamak ve daha kolay ödeyebilmek için bankalardan birine, borç transferi kredisi için başvuru yapabilirsiniz.

Kara liste neden kullanılır?

Kara liste, Merkez Bankası tarafından kırmızı kalem yemiş olan kişilerin alınmış olduğu bir listedir. Aslıdan böyle bir liste yoktur. Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödemeyen kişilerin sicilleri bozulur. Sicili bozuk olan kişiler de kara listeye alınma tabirini kullanırlar. Sicili bozuk olan kişiler, diğer bankalar tarafından görülebilirler çünkü bu kayıtlar Merkez bankasının sisteminden alınır. Tüm bankalar, kara listede olan kişilerin 5 yıl boyunca kredi ve kredi kartı almamasını sağlarlar. Hatta belirli bir döneme kadar kara listede olan kişilere Kredi ve kartı veren bankalara ceza uygulaması yapılıyordu. Ancak sicil affının çıkması ile birlikte devlet, bankalara isterlerse kara listede olan kişilere kredi verebileceklerini duyurmuştur.

Kara liste, bir kredi değeridir ve bankaların gözünde nasıl bir değerde olduğunuzu ifade eder. Kara listeye alınmak istemiyorsanız borçlarınızı zamanında ödemeli, ödeyemediğiniz borçlarınız için bankalardan yapılandırma talep etmeli ve aylık gelirinize göre harcama yapmaya dikkat etmelisiniz.

Kara listeye girmemek için ne yapılmalıdır?

Kara listeye girmemek için borçlarınızdan kurtulmanızın alternatif yöntemleri bulunur. Bankalar, avukatlık ya da icralık olan borçlarınız için sizinle mutlaka iletişime geçecektir. İcralık olan borçlar daha önceki dönemlerde evdeki ya da iş yerinizdeki eşyaların alınması yoluyla tahsil ediliyordu. Ancak son dönemlerde bu uygulama kaldırılmıştır. Artık icralık olan borçlarınız yalnızca aylık gelirinizin bir kısmına el konulması ile alınmaktadır. Bankalar, evlerinize ya da iş yerlerinize haciz göndermeyerek hem kendi itibarını korumakta hem de kanunları uygulamaktadır. Eğer bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınızın sizi kara listeye almasını istemiyorsanız iki alternatif seçeneğiniz bulunur.

Birinci seçenek yapılandırmadır. Bir bankaya olan kredi kartı borcunuzu 90 gün içinde ödemeniz gerekir. Aynı şekilde kredi borcunuz için de 90 gün süreniz vardır. Eğer bu süre içinde tek bir taksit bile ödeyemiyorsanız, bankaya yapılandırma talebinde bulunmanız gerekir. Bu sayede kredinizin ya da kredi kartı borcunuzun vadesini arttırarak, aylık taksit tutarınızı düşürmüş olursunuz. Ancak yapılandırmada olan borcunuzu tek bir taksit bile geciktirmemeniz gerekir.

İkinci seçenek ise borç transferi kredileridir. Siciliniz bozulmadan ve kara listeye girmeden önce gecikmiş olan tüm kredi ve kredi kartı borçlarınızı başka bir banka ay taşıyabilir ve bu sayede kredinizi yeniden yapılandırabilirsiniz. Hem borçlarınızı tek bir çatı altında ödeyebilir hem de vadenizi uzatarak ödeme tutarınız azaltırsınız.

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak 2021?

Kredi sicil affı, sicili bozuk olan kişilere bankalar tarafından kredi verilmesinin önünü açan bir aftır. Bu af sayesinde kredi sicili bozuk olan kişiler, geçmiş dönemlerine bakılmadan bankalardan kredi alma hakkı elde ederler. Bu affı bir nevi, devletin bankalara kredi verme yetkisi olarak da değerIendirebilirsiniz. Normal şartlarda bankaların, sicili bozuk olan kişilere kredi vermesi yasaktır. Bu afla birlikte devlet, sicili bozuk olanlara kredi vermek için bankalara yetki vermektedir.

2021 yılında sicil affını çıkması ile birlikte pandemi döneminde sicili bozulan ve bankalardan kredi alamayan çok sayıda kişi, kredi alma imkânı elde edebilecek. Sicil affının çıkabilmesi için önce TBMM’de görüşülmesi, kabul edilmesi ve ardından resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesi gerekir. Şu anda sicil affı için çalışmaların devam ettiği biliniyor ancak tam olarak 2021 yılının hangi tarihinde sicil affı çıkacağı henüz netleşmedi.

Sicil affı yasası ile birlikte emekliler ya da çalışanlar, bankalardan kredi alma, mevcut kredi borçlarını yapılandırabilme ya da gecikmiş borçlarını taksitlendirebilme imkânı elde ederler. Bu sayede borcu olan kişilerin kredi notu güncellenerek yükselir ve bu kişiler bankalardan kolayca kredi alma imkânı elde edebilir.

Sponsor Bağlantılar

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir