İhtiyaç Kredisi Alırken İstenen Belgeler

İhtiyaç Kredisi Alırken İstenen Belgeler
Sponsor Bağlantılar

İhtiyaç kredisi, kısa vadeli ve düşük tutarlı kredi ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullandığımız kredi türüdür. Artık bankalar şubeye gitmenize gerek kalmadan internet ve telefon bankacılığını kullanarak kredi vermektedir. Hatta cep telefonunda taksitli satışlar yasaklandığı için cep telefonu almak isteyenlerin başvurduğu yollardan biridir. Bütün kredi türlerinde olduğu gibi ihtiyaç kredisi alırken de her banka kendi prosedürleri gereğince çeşitli evraklar istemektedir. Bu evrakların neler olduğuna geçmeden önce ihtiyaç kredisi nedir? Hangi bankalardan nasıl alabiliyoruz? Şartları nelerdir? Hangi belgeler gerekli? Sorularının yanıtlarını bilmemiz gereklidir.

İhtiyaç kredisi nedir?

Sponsor Bağlantılar

İhtiyaç kredisi bankaların bize sunduğu kredi türlerinden birisidir. İhtiyaç kredisi, nakit sıkışıklığımızda en sık başvurduğumuz yoldur. Bu yüzden bankalar müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda en cazip faiz oranları ve en uzun vadelerle birçok seçenek sunarak ihtiyaç kredisini cazip hale getirmektedirler.

Tüketici kredisi ve bireysel kredi olarak adlandırılan ihtiyaç kredisi birçok bankanın düşük faizli kampanyalar yapmasından ve ihtiyaçlara çabuk cevap vermesinden dolayı günümüzde gelir düzeyi düşük ve orta gelirli kişiler tarafından çok sık kullanılmaktadır.

Sponsor Bağlantılar

Ayrıca şunu da belirtelim. Nakit ihtiyacınız doğrultusunda ihtiyaç kredisine başvurdunuz ve krediniz onaylanıp elinize geçtikten sonra 14 gün içinde cayma hakkınız bulunmaktadır. Bu durumu müşteri temsilcinize ileterek faizi ile birlikte ihtiyaç kredisi aldığınız kuruma yatırmanız gerekmektedir.

İhtiyaç kredisini nasıl alıyoruz?

İhtiyaç kredisi alabilmek için gelir düzeyimizin uygun olması, kredi notumuzun düşük olmaması gereklidir. Örneğin daha önce bir bankadan kredi çekmiş ve bu krediyi düzenli ödememiş olabiliriz. Bu durumda başka bir bankaya gidip kredi çekmemiz zorlaşıyor. Çünkü kredi notu burada karşımıza çıkıyor. Eğer bunlarda sorun yoksa istediğimiz bankaya gidip kredimizi alabiliriz.

İhtiyaç kredisini ödemekte sorun yaşadığımız zaman bankaya gidip ödemelerimizin yeniden yapılandırılmasını isteyebiliriz. Yapılandırma işlemi, ödediğimizin kredinin vadesini uzatarak ödeyeceğimiz miktarı düşürerek yapılmaktadır.

Sponsor Bağlantılar

İhtiyaç Kredisi Almak İçin Gerekli Şartlar

İhtiyaç kredisi için kredi notunuzun çok riskli veya riskli dilimde olmaması gereklidir.

Gelir durumunuzun çekeceğiniz kredinin taksitlerini ödeyecek miktarda olmasına bakılır. Örneğin kredinizin aylık ödeme tutarı 1000 TL. Bu durumda gelirinizin en az 2000 TL olması gerekmektedir.

Son iş yerinde en az 3 ay sigortalı, toplamda ise 12 ay sigortalı olarak çalışmanız istenmektedir. Bu durum kredi notunuza göre değişkenlik gösterir.

Eğer kendi işinizi yapıyorsanız, banka sizden iş yerinizin kar durumunda olup olmadığını ve iş yerinizin en az bir yıl süreli olarak çalışıyor durumda olduğunu gösteren belgeler isteyecektir.

İhtiyaç kredisi almak istiyorsanız ve memur olarak çalışıyorsanız bankalar sizden çalışma sürenizle ilgili bilgi istemez. Kredi notunuzun yüksek olması yeterlidir.

Emekli iseniz bir kısıtlama yoktur. Nerden emekli olduğunuzla ilgili bir belge istenebilir.

18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmekle birlikte bazı bankalar 20 yaşın altında olan kişilere kredi vermemektedir. Bunun için kefil istemektedir.

İpotek verecekseniz eş rızasının olması gereklidir.

Bankalarla çalışmanızın düzgün olması kara listede olmamanız gerekmektedir

İhtiyaç kredisi kullanmak istiyorsak en fazla vade sayısı 60 ay ile sınırlıdır. Bunun üzerine çıkılmamaktadır.

İhtiyaç kredisi çekecek kişinin sadece kendi gelir belgesi kabul edilebilir. Hane halkının gelir düzeyine bakılmaz. Fakat hane halkı kefil olarak gösterilebilir.

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

18 yaşını doldurmuş olmak (nüfus cüzdanı, ehliyet)

İpotek verilecekse eş rızası olan ve imzalı belgeyi bankaya vermek.

Gelir belgesi (maaş bordrosu, vergi levhası). Maaş bordrosu alırken çalıştığınız yerin imza sirküleri istenmektedir.

İhtiyaç kredisi alırken istenen diğer belgeler nelerdir?

İhtiyaç kredisi alırken, eğer o bankanın müşterisi değilseniz bazı belgeler istenir. Genellikle yukarıdaki belgeler istenir. Buna ek olarak aşağıdaki belgeleri de temin etmeniz gerekir;

  • Kimlik belgesi, nüfus cüzdanı ya da pasaport
  • Sigorta primlerinizin ödendiğine dair hizmet dökümü belgesi
  • Esnaflık geliri olanlar için imza sirküleri, vergi levhası, gelir vergisi beyannamesi ve ticaret sicil gazetesi ile birlikte son iki yıllık gelir bilançosu
  • Şirket geliri olanlar için vergi levhası, kurumlar vergisi beyannamesi, imza sirküleri, son iki yıllık gelir bilançosu ve ticaret sicil gazetesi
  • Faiz geliri olanlar için bu gelirin alındığı vadeli mevduat hesabının hesap cüzdanı ya da banka dekontu
  • Emekli maaşı geliri olanlar için maaşı alındığı hesap cüzdanı ya da hesap dekontu
  • Kira geliri olanlar için kiraya konu olan gayrimenkullün tapusunun fotokopisi, iki yıllık kira kontrat belgesi ve kiranın alındığı bankanın hesap dekontu
  • İkametgâh bilgileriniz güncel değilse oturduğunuz eve ait ikametgâh belgesi ya da bu evin adresine düzenlenmiş olan bir adet fatura belgesi
  • Kefil isteniyorsa, kimlik, gelir ve ikametgâh belgeleri
Sponsor Bağlantılar

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir